Jdi na obsah Jdi na menu
 


Léčivé kameny

10. 3. 2008

Ametyst
Ametyst je nejvíce žádanou a nejkrásnější odrůdou křemene se světlemodrou až fialovou barvou. Znali jej již Egypťané, Etruskové i staří Římané. Ve staré Číně se z něj
zhotovovaly drobné gemy, je totiž poměrně měkký. Již ve středověku se nejkrásnější ametysty vozily z Brazílie. Ametysty vyplňují dutiny achátových mandlí v lávových průduchách bazaltů. Našla se i jako rarita dutina o velikosti 10 x 2 x 1 m, kde byly
krystaly až o velikosti pěsti. Ukázku najdeme i v našem Národním muzeu v Praze.

Jeho jméno pochází z řečtiny ametusios a znamená - ten, který není opojený. Ametyst je kámen střídmosti, umírněnosti. Symbolizuje a dopomáhá k duševnímu klidu. Je to také kámen zamilovaných. Chrání před opojením a opilostí. Podle ortodoxní křesťanské víry byl proto nošen biskupy. Biskup jako pastýř duší, obtížený duchovní i světskou odpovědností, se musí na rozdíl od rozjímavého poustevníka, který se vzdal světského života, střežit jakéhokoliv opojení, i kdyby mělo být duchovní. Proto se také nazývá biskupským kamenem. Křesťanská umravňující tradice z ametystu učinila symbol pokory, protože má barvu violy. Podle Plínia ochraňuje proti "kouzlům a čarodějnictví", je-li vyryt do podoby Měsíce a Slunce a nošen na krku s peřím páva a vlaštovky.
Uzdravuje dnu. Je-li vložen pod polštář, navozuje blahodárné sny.
Jinak zesiluje paměť a působí proti jedům.

Díky fialové barvě pokání se používá jako vhodný materiál na výrobu vzácných růžových křížů. Podle Conrada von Megenberga ametyst zaháněl zlé myšlenky a přinášel rozvahu (14. stol) V tradičních knihách o kamenech (Steinbücher) je přiřazován planetě Saturn a připisuje se mu schopnost chránit před jedem a zlými čárami. Je spojen i s planetou Jupiterem, resp. se znamením Berana, což vychází z Chaldejské a Babylonské symboliky, kdežto staří Řekové jej přiřadili Kozorohu. Nověji jej esoterické nauky popisují jako vzácný kámen, který svým chladným mystickým vyzařováním nejlépe odpovídá
věku Vodnáře, který střídá věk Ryb.

Jako součást významných šperků jej můžeme vidět v korunovačních klenotech, například v žezle Kateřiny Veliké nebo v žezle britské koruny, a také ve vatikánském pokladu tzv. papežský ametystový prsten. Protože se mu připisuje léčivá síla
v oblasti psychiky je vhodný pro neurotické lidi. Pomáhá léčit neuralgie
(i zubů), posiluje vůli a pomáhá léčit nemoci výměny látkové.

Pokud nosíme broušený ametyst v nějakém šperku, pak se může lidem, kteří mají velmi silné energetické vyzařování, stát, že jeho barva bude v průběhu času kolísat.
V duchovním směru nás ametyst učí pokoře a vede ochotnou mysl k tomu,
abychom se sklonili před velikostí vesmíru a posílili napojení svého Já na onen nekonečný vesmír. Souvisí se sedmou čakrou.Je oblíbenou a nejkrásnější odrůdou křemene purpurové barvy. Je znám a vyhledáván již od dob faraonů. Název je odvozen z řeckého slova "amethystos" což se dá přeložit jako "ne opilý" nebo "neopojný", protože se věřilo, že brání opilosti a proto se z něj často vyráběli vínové poháry. Dalo by se tedy říct, že je symbolem střízlivosti.

V řecké mytologii najdeme legendu o původu ametystu.
Dionysius, bůh opilosti se jednoho dne rozhněval nad urážkou pouhého smrtelníka a přísahal pomstu dalšímu smrtelníku, který mu zkříží cestu, divocí tygři měli tuto pomstu vykonat. Cestu mu zkřížil Ametyst, v podobě krásné mladé dívky. Bohyně Diana ji
proměnila v sochu z čistého křištálu aby ji uchránila před drápy tygrů. Dionysius plakal slzy barvy červeného vína v lítosti nad nezdarem pomstít se smrtelníkovi a tyto slzy zbarvili křemen do purpurova a tak vznikl ametyst jak ho známe dodnes.

Od nepaměti je používaný ve špercích, byl symbolem zbožnosti a celibátu a proto se používal často ve výzdobě katolických a jiných kostelů ve středověku. Říkalo se mu také biskupský kámen a je zajímavé, že biskupové dodnes nosí ametystové prsteny.

Ametyst má barvu od velmi světle fialové (barva světlého šeříku) (tzv. růže Francie) k fialové a sytě purpurové zvané Sibiřské. Za nejkvalitnější barvu je považována právě sytě purpurová z jasnými červenými a modrými tóny. Nalézá se v různých formách po celém světě. Nejznámější jsou naleziště v Brazílii a Africe.

Brazilské ametysty jsou převážně světlejší fialové barvy, nachází se zde ve velkém množství, především jako výplně dutin v chalcedonu tzv.. ametystové jeskyně. Tyto chalcedonové krápníky vyplněné nádhernými ametysty jsou známé po celém světě, těží se v obrovském množství až je z podivem, že lokalita se dosud nevyčerpala. Tyto naleziště jsou především v brazilských státech Matto Groso,Minas Gerais a Bahia.

Africké ametysty dosahují tmavějších odstínů a proto jsou i více ceněné. Nádherné purpurové barvy nejkrásnější jsou ze států Zambie, Namibie, Mosambik, Zimbabwe a
v letošním roce tj. 2002 se objevili asi doposud vůbec nejkrásnější ametysty v Nigerii a nestabilní politická situace nezaručuje pravidelnou těžbu.

Dalšími známějšími nalezišti ametystu jsou Bolivie, Argentina , Uruguay, Madagaskar, Tanzanie, Zair, USA, Kanada, Austrálie, Rusko a řada dalších zemí včetně naší republiky.
Velké průhledné krystaly ametystu jsou velmi vzácné.

Při zahřátí ametystu na 250 st. C se jeho barva mění na žlutou a takto se dnes získává většina citrínů pro šperkařské účely. Radioaktivním ozářením se jeho původní barva navrátí. Na denním světle ametysty často blednou. Průhledné odrůdy se zpracovávají především do fasetových výbrusů a neprůhledné na cabochony, gliptiku a různé dárkové předměty. Ametysty jsou použity i v anglických korunovačních klenotech i v egyptských královských klenotechMírné vibrace ametystu uklidňují a navozují stav, v němž se rozplynou strach, starosti a zloba a duše se může otevřít vyššímu poznání.
V jeho fialové barvě se spojuje rudý oheň životní síly, smyslů a činorodosti s modrým světlem čistoty ducha, klidu a nekonečna. Tak tvoří most mezi Zemí a Nebem a umožňuje přístup k novým dimenzím bytí a učí nás důvěřovat síle vesmíru. Pod vlivem ametystu přijímáme snadněji tajemství života, jež jsou samotným rozumem nepostižitelná. Je velmi vhodný pro duchovní meditace, podporuje spirituální kvality a ovlivňuje karmu.
Tento kámen vyjasňuje vidění a sny a kromě toho i předpovědi do budoucna, napomáhá intuici a meditaci. Pročišťuje a bystří rozum. Má příznivý účinek na různé intoxikace. Omezuje účinky radioaktivního záření, podporuje imunitní systém.
Lidé ve středověku věřili, že ochraňuje před opilstvím a opojením vůbec, pomáhá při cukrovce, padoucnici, usnadňuje porod. Vkládá se také do léčivých krémů, na něž pak přenáší svou sílu. Přiřazuje se mu čtvrtek, astrologicky odpovídá Jupiteru v harmonickém aspektu a Venuši v disharmonickém. Ve středověku byl také oblíbeným kamenem církevních hodnostářů a bohatých lidí. Zajišťuje harmonii v milostném životě.
Podporuje intuici a meditaci. Zmírňuje úzkost, neurózy, v noci nás chrání před zlými sny. Má silné účinky, přináší zdraví. Pomáhá při bolestech hlavy, migréně,
nespavosti, nemocech jater a střev, cukrovce.
Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/
Růženín


RŮŽENÍN - uzdravování
"Kámen dobra, zdraví a lásky". Ano, je zbarven do růžova. Je symbolem lásky a krásy a také je dodává. Probouzí cit něžnosti, mírnosti, přátelství a nesobecké lásky. Pomáhá nesmělým projevit skrývané pocity a otevře srdci a smyslům vše, co krásného nás obklopuje. Probouzí v nás citlivost a vnímavost pro umění, oživí v nás fantazii, inspiraci a duševní tvořivost. Učí nás trpělivosti při řešení problémů. Svými měkkými vibracemi obklopuje duši. Jeho vyzařování je jako něžný dotek, pod nímž se naše srdce uvolní, získá opět důvěru a pozvolna se otevře. Rány srdce, které vznikly tvrdostí, hrubostí, odmítnutím nebo nevšímavosti našich bližních v průběhu našeho života, se pod jeho ochranou zacelí. Dává sílu odpouštět - nám samotným i ostatním a učí sebelásce. Je kamenem lásky a lidského tepla, univerzální léčivý kámen, dodávající životní energii, zejména starým lidem..

Jako "kámen umělců" oživuje fantazii a tvůrčí myšlení. Moderní prameny zdůrazňují pozitivní účinek u chorob ledvin, srdce, jater, plic a genitálií, též u důležitých center vegetativního nervového systému. Výborný vliv má na poruchy plodnosti mužů. Příznivě ovlivňuje stavy úzkosti a neurotické potíže.Doporučuje se při rekonvalescenci a odstraňuje škodlivé látky a přebytečné tekutiny z těla. Je velmi vhodný pro děti. Ovlivňuje čakry solar-plexu, základní a srdeční. Odstraňuje apatii, pomáhá při dlouhodobých nemocích, uklidňuje a posiluje srdeční činnost, pomáhá při psychosomatických poruchách. Pomáhá při střevních chorobách. Léčí infekce močové trubice. Odbourává strach, zlost, nelibost, pocit viny. Ochlazuje a zklidňuje.

Křišťál

Je nejuniverzálnější ze všech krystalů a je symbolem světla na Zemi, průzračnosti duše, síly léčivé energie. Je jako katalyzátor, který přijímá a vysílá energii zároveň, vyrovnává rovnováhu, stává se zrcadlem naší duše, průvodcem k nekonečnu.
Jeho jasný, přímý paprsek obsahuje všechny barvy duhy. Spojuje nás s absolutnem a s pramenem prapůvodní energie, která se skrývá v hloubi naší duše jako božské světlo, prozařující celý tento svět. Neustále nás zve ke splynutí s jeho jasným světlem. Podobně jako ametyst je všude ve světě ceněn jako meditativní kámen - dnes stejně jako dřív.

V magické oblasti má odporovat veškerému zlu, neutralizovat negativní energii a černou magii, podporuje jasnozřivost, dodává energii a světlo do našeho snažení. Propojuje naší duši s vesmírnou věčností, harmonizuje, čistí a chrání auru, odstraňuje blokády bránící průtoku energie, odplavuje veškeré nečistoty aury a disharmonie duše. Je dokonalý nositel čistého světla. Posiluje samostatnost a pomáhá zdokonalovat osobnost. Je kamenem, který pomáhá pročišťovat celého člověka, zmírňuje zemské negativní záření včetně geopatogenních zón, odblokovává vnitřní Já, zvyšuje duchovní síly, srovnává jin a jang, zesiluje a převádí energii.

Pomáhá při srdečních nemocech, leukémii, střevních a vředových onemocněních a proti ozáření. Uvolňuje blokády, ochraňuje a dodává energii. Ovlivňuje korunní čakru a ostatní pročisťuje. Je to kámen, který se hodí skoro pro všechny lidi. O jeho pomoc můžeme poprosit při střevních potížích a potížích celého trávicího traktu, neuralgických bolestech, nevolnosti, závratích, bolestech hlavy.

Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/

 Akvamarín
kámen štěstí a dobré pohody

Barva je zelená, modrozelená nebo světle modrá, vzácně žlutá.
Používá se jako levnější náhražka smaragdu. Odstraňuje strach a stres a rozvíjí odvahu.
Ovlivňuje krční čakru a je spojován s planetou Merkur.

Je kámen mystiků a hledání čistého srdce. Pomáhá nám zachovávat čistotu mysli a nevinnost, jeho záře vnáší světlo a jasno do každého skrytého koutu našeho nitra, daruje nám tak vnitřní svobodu. Je vhodný k meditaci. V centru hrdla má očistnou vlastnost odstraňovat navrstvené blokády tvořené nečistými myšlenkami, podporuje léčbu dýchacích cest, sliznice a plic, zmírňuje kašel, astmatické stavy a průběh černého kašle a záškrtu. Byl odedávna kamenem štěstí a dobré pohody. Z pohádek a legend známé kouzelné prsteny, jejichž třením nebo obracením možno přivolati služebného ducha nebo džina, se vždy vztahují k berylu. Beryl je zasvěcen Jupiteru.

Proti všem nemocem dýchacích cest, uvolňuje ztuhlé svalstvo. Proti zánětům a alergiím.
Přináší inspiraci a pomáhá při meditacích. Vyvolává pocit spokojenosti a pohody, proti stresu a depresím. Symbolizuje světlo a čistotu. Je velmi svíravý a snižuje zadržování vody v těle. Nechává odpočinout nervový systém a směřuje energie do močového měchýře, ledvin a močovodu. Zbavuje nás strachu. Harmonizuje játra a odbourává hněv. Výborně pomáhá vyjádřit naše myšlenky.Jako elixír podporuje komunikaci. Jeho vibrace pomáhají rozšiřovat rozsah vnímání toho, co se kolem děje a toho, jak správně s okolním světem komunikovat. Používá se při katarech horních cest dýchacích a je vhodný při dechových cvičeních. Pomáhá navodit hluboké vnitřní uvolnění.

Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/Achát
Achát byl nošen jako amulet zajišťující dlouhý život, úspěch a dobré přátele, ale současně byl ordinován proti moru, horečnatým infekcím, epilepsii a náměsíčnosti. Jako amulet pomáhá
léčit zrak, žaludeční a střevní potíže, a zmírňuje bolest. Přináší štěstí, přátelství, dlouhověkost a úspěch. Zmírňuje následky kouření a zpomaluje působení jedovatých látek na organismus. Posiluje dásně a chrání zrak. Žaludeční a střevní obtíže, zmírňuje bolest.
Celkově posiluje organismus. Pomáhá při odstraňování neklidu nebo apatie, nemocech očí, dýchacích potížích a skleróze.
Říká se mu také měsíční kámen. Existuje mnoho různých forem, většinou jsou různobarevné nebo pruhované. Ovlivňuje základní a krční čakru. Je spojován s planetou Měsícem. Achát spojuje naši duši s vibracemi Země, jež nám pomáhají udržet rovnováhu ve zmatcích a útrapách každodenního života, zůstat sami sebou a dokázat odvahu a vytrvalost. Propůjčuje nám vyrovnanost a chrání naší bytost před nežádoucími vlivy. Tímto způsobem posiluje sebeúctu a dává schopnost porozumět vlastnímu tělu i cit pro skryté duševní pochody v nás samých i v ostatních lidech. Pomáhá při rozjitřené psychice a některá psychická onemocnění dovede zmírnit. Podle různých pramenů se mu připisuje schopnost přitahovat dědictví a upozorňovat na skryté poklady. Doporučuje se také upevnit destičku s vrostlicemi na okno tak, aby byla prosvícená. V moderní lithoterapii je využíván také při léčení bolestí hlavy a kožních nemocí. Odstraňuje apatii. Má příznivé účinky proti skleróze.

Blíženci - Astrologové jej doporučovali k odvrácení nepříznivého vlivu planety Merkur. Od středověku je pokládán za symbol zdatnosti a síly, byl užíván jako talisman umělců, a talentovaných lidí.

Acháty často tvoří drůzy, jakési jeskyňky, v jejichž středu se nacházejí krystaly křišťálu, ametystu nebo záhnědy. Podle kresby v achátu se určují i jeho jména - jako obláčkový, okatý, zřítelnicový atd. K achátu patří i sardonyx, který má proužky červenohnědé a bílé a onyx, který je pruhovaný černě a bíle. My se můžeme na krásné acháty podívat v naší nejsvatější místnosti - kapli Svatého Václava v katedrále sv. Víta, která je celá obložena acháty a v jejichž žilnatině je prý vidět celá historie naší země. Hned za dveřmi se ukazuje v žilnatině achátu hlavička Hitlera.

Achátu se také používalo pro rytiny a jeho vrstevnatost byla využívána při tvorbě gem (glyptika), kdy se odstraňují některé části vrstvy a vznikají vynikající umělecká díla. Tato tvorba byla rozšířena hlavně v renesanci a umělecká díla byla velmi drahá. Je známo, že císař Rudolf II. koupil pro svou sbírku sardonyx s rytinou znázorňující triumf nevlastního vnuka římského císaře Augusta Germanika za 12 tisíc dukátů. Tato gema je známa jako Gemma Augustea a je uložena v muzeu ve Vídni.

Některé acháty jsou pórovité, hlavně pocházející z Brazílie, a toho se využívá při umělém přibarvování. Toho využívali už staří Řekové a Římané, jak nám sděluje historik Plinius starší. Umělým barvením můžeme dosáhnout téměř všech barevných odstínů. Nejstarší je barvení na černo, tím vzniká černě a bíle zbarvený onyx. Prakticky se to provádělo tak, že se vhodný achát máčel několik týdnů v medu. Med pomalu vnikal do vrstviček, až je úplně prostoupil, pak se ponořil do kyseliny sírové a cukr z medu se změnil na černý uhlík. U nás se nacházejí krásné a velmi tvrdé acháty (ty nejdou barvit) v okolí Lomnice nad Popelkou a Nové Paky. Nejznámější jsou ale naleziště v Podkrkonoší, zejména v nalezišti Kozákov, kde se nacházely již v době Karla IV.. Ten prý dokonce sám (jak píše Václav Hájek z Libočan ve své Kronice české z r. 1547) v roce 1357 strávil několik dnů v kraji pod Kozákovem, aby mohl sám poznati a dohlédnouti na sběr drahých kamenů, které se na jeho rozkaz tam sbíraly. Zřejmě chtěl sám dohlédnout na obklady svatováclavské kaple.

V žilkách achátu lidé hledali božské bytosti a připisovali mu různé magické schopnosti,
například jak odvrátit špatné počasí, nebo původně ve starověku pomáhat závodníkům při sportovních výkonech. V ranokřesťanském spise Physiologus se uvádí, že lovci perel, přivazují kousek achátu na provázek a háží jej do moře. Perly a achát se prý vzájemně přitahují a potápěčům pak stačí jen sledovat motouz a perly vytáhnout. Perly jsou symbolem Ježíše Krista, zatímco achát symbolizuje sv. Jana, protože on nám ukázal perlu ducha a řekl: "Pohleďte, toto je Beránek, který snímá hříchy světa." Středověký přírodovědec Lonicerus připisoval achátu v souvislosti s jeho pestrým zbarvením schopnost přinášet pestré a rozmanité sny. Podle některých mystiků achát pomáhá získat svému nositeli výřečnost a duchaplnost. Pseudo Albertus Magnus uvádí, že achát s černými žilkami pomáhá překonávat těžkosti "posiluje srdce, dodává člověku sílu, oblíbenost, veselost a lásku a pomáhá překonávat nepříjemnosti".
Sen o achátu se vykládá podle zbarvení kamene. Pokud má oko, tak znamená hmotné štěstí,
je-li černý, můžeme očekávat nesoulad v mezilidských vztazích.

Léčení drahými kameny je založeno na vzájemné interakci biopole (aury) člověka s vibrací kamene. Jelikož každý achát je jedinečný, je třeba individuálně změřit, zda onen kámen je vhodný pro dotyčného člověka nebo ne. Nevhodný kámen může i uškodit. Pokud to neumíme změřit, použijeme svou intuici a vybereme si ten kámen, který si náš "přitáhne". Nesmíme ale zapomenout na časový faktor. Kámen je vhodný pro nás v tomto okamžiku, ale za nějakou dobu už může být indiferentní (neškodí ani nepomáhá) nebo dokonce škodlivý. Proto trénujte svoji intuici nebo si jej nechte změřit od někoho, kdo s tím má zkušenosti.
MECHOVÝ ACHÁT

Nachází se v řečištích řek s obrázky západu a východu slunce, zvířat a rostlin. Tyto obrázky vznikly při vytváření kamene odrazem skutečných objektů. Tyto kameny jsou nádherné, podporují fantazii a uvolňují napětí a stres. Achát je polodrahokam, který byl oblíbený již v antice, a pro své zbarvení se mu připisovalo spojení s Měsícem nebo planetou Merkur. Je složen z vrstviček jemně vláknitého křemene, chalcedonu a opálu. Název je odvozen pravděpodobně od prvního jména naleziště, což byla řeka Achates (v dnešní době se jmenuje Dirillo) na jihu Sicilie.


ACHÁT- všelék Zajišťuje dlouhý život, chrání před úrazy. Proti skleróze, alergiím, posiluje funkce všech orgánů. Čistí tělo.Přináší úspěch a dobré přátele, posiluje lásku k Bohu, podporuje odvahu, odstraňuje apatii.

Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/
Diamantkrál drahokamů
Dokazuje, že největší dokonalost, harmonie a čistota tkví v jednoduchosti, ve které je také největší síla. Symbolizuje božské světlo, jednotu v mnohosti a univerzálnost ve své jedinečnosti, osvícení a dokonalost. Je kamenem čistoty nejvyššího řádu, je očistcem našich myšlenek a zároveň bariérou proti negativní energii. Některé prameny uvádějí, že dříve než vám diamant pomůže, bude vás "formovat ranami osudu", dokud ve vás nebude tak čistě jasné světlo jako v něm. Byl nazýván svatým kamenem. Stal se kamenem mudrců. Znamená čistotu, moudrost, nevinnost a stálost. Středověk věřil, že zahání zlé duchy, dravou zvěř, zlé lidi.

DIAMANT
Je symbolem pevnosti, nebojácnosti a ohně, symbol osvícení a dokonalosti očišťuje myšlenky a staví barieru proti negativním proudům energie kolem nás. - proti všem nemocem a zraněním - kašel, hleny, lymfatický systém, bolesti zubů, nespavost, křeče. Zastavuje koktání. Jako amulet zabraňuje skleróze, odstraňuje sexuální potíže a přitahuje druhé pohlaví. Náleží k Venuši.. Je znám tím, že zesílí jakoukoliv energii, která je v těle. Zlepšuje vnímání, pohlavní orgány, imunitní systém a může také výborně pomáhat při nemocech, jako je AIDS, rakovina a cukrovka. Lze nahradit kvalitním zirkonem.
Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/


Jaspis
Podle starých pramenů bývá často označován za "Matku všech kamenů". Neustále vyzařuje oživující očistnou a ochrannou energii. Učí nás nezištnosti a skromnosti, daruje nám soucit, trpělivost a posiluje naši dobrou vůli. Červený druh jaspisu posiluje a oživuje tělo.
Zelený působí blahodárným, uklidňujícím způsobem. Vyrovnává vztah těla a duše a zlepšuje především naše spojení s přírodou a se Zemí. Při nedostatku železa nebo chudokrevnosti se doporučuje nosit celý náhrdelník z červených jaspisů. Podporuje chuť k jídlu , chrání před těžkými sny, užívá se při zastavení nejrůznějších krvácení a léčbě ženských chorob. Spolu s karneolem byl červený jaspis ve starém Egyptě nazýván krví Isidinou. Často z něho býval zhotovován zvláštní symbol, tzv. vulva Isidis, původní mystický symbol znovuzrození. Byl nošen jako talisman chránící před černou magií. Kladně ovlivňuje léčbu ledvin a močového měchýře, pomáhá při léčení ledvinového písku a kamenů, v oblasti gynekologické je účinný při nemocích vaječníků a vejcovodů, při překonávání nevolnosti v průběhu těhotenství a u porodu.


Vyniká pestrostí barev. Dodává tělu energii a pomáhá při vnějším a vnitřním vnímání. Pomáhá při léčení leukémie, zhoubných nádorů a jako prevence proti nim. Červený jaspis zlepšuje čich, tmavý chrání před zlobou a nenávistí. Podporuje chuť k jídlu, chrání před těžkými sny, užívá se při zastavení nejrůznějších krvácení a léčbě ženských chorob. Kámen dlouhověkosti. Je v mnoha barevných odstínech, které se hodí na jednotlivé čakry. O jeho pomoc můžeme poprosit při nevolnosti, chudokrevnosti (zmírňuje nedostatek železa v krvi, zvláště ve spojení s hematitem), depresích, nechutenství, ekzémech; zjasňuje mysl a pochopení. Posiluje játra a srdce.
Je kamenem, který je vhodný na solar plexus, ochraňuje před negativní energií, zmírňuje neštěstí a přispívá k poznání příčin a následků karmy, provází do minulých životů a uvolňuje vzpomínky, má rád vítr a vzduch, průvan. Nabíjí se měsíční energií a také na nepřímém slunci (podle barvy).


Protože mu byla ve starověku připisována magická a léčitelská síla, byl používán jako ochrana před závratěmi, zvyšoval chuť k jídlu, léčil ženské choroby a ochraňoval před strašidly a zklamáním v lásce.

V léčitelství jej používáme při léčbě ledvin a močového měchýře, omezování krvácení a tvorbu hemeroidů, zlepšuje funkci žaludku, střev a jater, údajně pomáhá léčit i dnu.

Odpovídá první základní kořenové čakře, protože je schopen upozorňovat na negace a strachy, které mají sídlo v této čakře. Meditace a držení tohoto kamene (zejména Heliotropu) očišťuje a posiluje fyzický potenciál.


Jaspisy se odedávna zpracovávaly jako drahé kameny. Vyráběly se z nich pečetidla, drobná glyptika, řezané rukojeti, spony, ozdobné knoflíky, držadla. Používal se také jako vynikající kámen k výrobě amuletů. A vlastně rytím do nich se zrodila nová technika šperkařství - glyptika, kde se odkrývají rytím jednotlivé barevné vrstvy a tak vytvářejí různé vzory.

Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/Jantar

hořící kámen

Jantar je původem pryskyřice jehličnatých stromů, která v třetihorách stekla do bahna a bez přístupu vzduchu ztvrdla. Občas lze nalézt v jantaru zakonzervovaný hmyz nebo části rostlin. Pro Evropu bylo nejdůležitějším zdrojem jantaru Pobaltí a přes Moravu procházela "jantarová stezka" do Říma. Již v 6. století před naším letopočtem přišli staří Řekové na to, že jantar po tření suchou látkou začne přitahovat jemné nitky a částice. Také pojmenování "elektřina" pochází od řeckého názvu kamene "elektron", tj. sluneční kámen. Od pradávna dodnes se jantar zpracovává na ozdobné předměty. Nejznámějším výrobkem byla "jantarová komnata" v Petrohradu, která se za druhé světové války ztratila. I když je jantar na našich trzích běžně k mání, je nutno dávat pozor na napodobeniny z umělých pryskyřic. Je citlivý na okolí
a při delším nošení se poškozuje.
 

Díky své specifické vůni se používá jako povzbuzující prostředek a jako afrodisiakum. Jestliže má tvar zvířete, stimuluje mužnost a plodnost. Používá se při cévních onemocněních, angíně, bolestech hlavy, očí a uší. Nositeli pomáhá dosáhnout sebeovládání. Pomáhá při vadách zraku, hluchotě, úplavici, krčních problémech, senné rýmě, astmatu nabízí ochranu od negativních energií, pomáhá odstraňovat úzkost, nervozitu, křeče a napětí. Působí velmi příznivě na nervovou soustavu, pomáhá při meditaci a napomáhá přijmout rady, zvyšuje schopnost používání psychických schopností. Výborně působí u dětí na jejich vývoj. posel slunce, tepla, překážky jsou překonatelné a můžeme aktivovat vlastní síly k dosažení cílů. Má ochrannou moc. - podporuje proces léčení vlastní vůlí. Lze použít u všech druhů nemocí, všechny oblasti těla, kde cítíme napětí, bolest nebo poruchu

V jantaru je koncentrovaná sluneční energie, a to jak světelná, tak i tepelná. Zároveň nezapře, že jsou v něm aktivující aromatické látky, které se uvolňují teplem. Dodává organismu energii a protepluje špatně prokrvované oblasti. Mírní horečky, revmatické potíže, bolesti kloubů, pomáhá při nachlazení, zánětech močových cest. Má podobné účinky a použití jako jeho vzdálený příbuzný - propolis.

Jantar nám přináší do duše teplo, jas, rovnováhu a zbavuje nás strachu. Posiluje v nás touhu aktivně žít, těšit se ze života, překonat deprese. Prohlubuje myšlení a je posilou při důležitých rozhodnutích. Je nabitý sluneční energií o vysoké frekvenci, která má schopnost celý organismus prosvětlit a očistit. Zvěstuje nám, že život je v zásadě plný slunce a tepla, že překážky stojící nám v cestě jsou překonatelné a že jsme schopni aktivovat vlastní síly k dosažení našich cílů. V Orientě je dodnes používán k prohloubení meditace, při rozjímání, modlitbě a jako pomůcka při jasnovidectví. V centru solar plexu ovlivňuje náš celkový tělesný a mentální zdravotní stav. Zhušťuje vyšší energie, takže se jeho poddajná síla může rozvinout jak v tělesné, tak i předmětné rovině. Předává nám poselství, že život je v podstatě teplo a slunce, a tím nás zbavuje strachu, který znemožňuje realizaci naší osobnosti, a zároveň prohlubuje náš úsudek. Uplatňuje se při onemocnění močového měchýře, při žlučníkových potížích, při žaludečních, jaterních a střevních obtížích, při astmatu a bronchitidě, přináší úlevu při infekcích provázejících horečkami. 

Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/


Opál


Odjakživa byl považován za tajemný kámen, který někdy přináší velké štěstí a někdy velké neštěstí. Dnes je opál pokládán za zesilovač vlastností svého nositele, a proto špatnému člověku přináší špatné a dobrému dobré. Sám signalizuje, když se mu něco nelíbí. Je duchem pravdy, vhodný pro soustředění, podporuje uskutečňování vytyčených cílů, zvyšuje intuici, dává harmonii, přináší štěstí. pomáhá při očních potížích, leukémii a padoucnici. Podporuje látkovou výměnu, uvolňuje a ovlivňuje oblast podbřišku, má blahodárný vliv na zažívací ústrojí a funkci ledvin. Posiluje pohlavní orgány. Vyvažuje imunitu, pomáhá otevřít srdeční čakru a dosáhnout vyššího já.

Je většinou bezbarvý, bílý, nažloutlý až načervenalý. Předpokládá se, že maximální aktivita opálu je v říjnu. Léčí nemoci srdce, očí, a nervů. Probouzí dar jasnovidectví. Mléčný opál, který při otáčení na světle ukazuje intenzivní duhové spektrum, je kamenem mírným, uklidňujícím. Příznivě působí na zažívací orgány, zabraňuje překyselení žaludku a podporuje produkci enzymů. U kojících matek podporuje vznik mléka. Rozmnožuje bílé krvinky a zlepšuje obranné mechanismy bránící nákaze při poranění. Pomáhá nalézt pravou lásku a léčí deprese. Je schopen na sebe stáhnout nepříznivé vlivy, ale pokud jej nosíme déle bez očištění, tak je v zesílené míře vrací. 

Název opálu pravděpodobně pochází ze sanskrtu, "upala", značící drahocenný kámen. Pro tento kámen je charakteristická opalescence, která mu dává tajemnost a svátečnost. Opály mají bílou, černou, ohnivou a krystalovou barvu. Opál probouzí dar jasnovidectví, zvyšuje talent svých majitelů. Je katalyzátorem, nikdy není v klidu. Ten, kdo je majitelem opálu se zvláštní čárou, musí svůj život zaměřit na jeden cíl, jinak ztratí všechno. Maximální aktivita všech opálů je v říjnu. Léčí melancholii, onemocnění srdce, zlepšuje zrak, uklidňuje nervy. Ohnivý opál je ochranou před bouřkami. Opál pomáhá při onemocnění plic a nervového systému. Svou hrou duhových barev nás spojuje s mnohostranností života. Ve východních zemích se těší oblibě, protože se v něm spojují klady všech ostatních kamenů. Činí nás přístupnými světlu a může naše vnímání pozdvihnout na kosmickou úroveň, na níž se bílé nerozlišené světlo absolutní jednoty dělí na sedm barev duhy, z nichž se pak dalším zhuštěním vyvíjí náš svět světla a tvarů.

Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/Lapis Lazuli


posel nebes

Duchovní hloubka, absolutní světlo vnitřní harmonie, probouzí nadsmyslovou lásku, pocit krásy, idealismus, citlivost, telepatii, vnímavost, pocit jistoty a bezpečí. Pomáhá proti otokům a při zánětech, poruchách funkcí žláz s vnitřní sekrecí, při nemocích hrdla, alergii, zánětech jícnu, průdušek, snižuje horečku. Posiluje lymfatický systém, pomáhá žlázám s vnitřní sekrecí. Dodává sílu vyjadřování myšlenek a všech druhů komunikace.

Má barvu krku páva. Chrání proti duchům temnot. Léčí hemeroidy, žloutenku, cukrovku a nespavost. Posiluje imunitní systém, neutralizuje jedovaté látky v těle a pomáhá při rakovinách tkání. Odstraňuje depresi a stesk. Je doporučován pro meditaci, mantrická cvičení a telepatii. Ovlivňuje čelní a krční čakru.

Královská modř symbolizuje duchovní hloubku a absolutní světlo vnitřní harmonie. Probouzí v nás nadlidskou lásku, pocit krásy a idealismus. Otvírá duši nekonečnost věčného vesmíru a probouzí citlivost a vnímavost. Dokáže prohloubit náš vnitřní pohled, kterým jen v jiné formě dosáhneme stejných duchovních prožitků. Dodá nám pocit jistoty a bezpečí a daruje nám schopnost uvádět vnitřně viděné a procítěné v realitu. Hlavní význam lapisu je v duchovní oblasti. Zahřejeme-li jej na slunci, potlačuje teploty, vyrovnává vysoký krevní tlak, utišuje bolesti během menstruace, zmírňuje deprese a bolesti hlavy pramenící z nejistoty. Je to kámen přátelství, podporuje harmonii v mezilidských vztazích. V mnoha kulturách byl uctíván jako svatý kámen, jako nebeský posel, jenž přináší lidstvu moudrost. Podporuje růst našeho ducha, posiluje ho a nabízí poznání vyšších souvislostí. Posiluje intuici a schopnost nahlédnout do vlastního nitra, rozpoznáváme s jeho pomocí snadněji i skrytý smysl síly, působící v pozadí. Doporučuje se pro meditaci a telepatii. Léčí nespavost, melancholii, nemoci žlučníku, horečku, neutralizuje jedovaté látky v těle, posiluje tkáně a doporučuje se při rakovině. Věřilo se, že má schopnost zahánět neštěstí, užíval se k léčení očních chorob, neuralgiformních bolestí a křečí. Má výrazný vliv na duchovní sebekázeň člověka.

Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/


SmaragdSMARAGD - přírodní léčivá síla
Hluboká zeleň smaragdu promlouvá přímo k našemu srdci a posiluje je. Působí jako most mezi námi a mocnu přírodou, která je štědrá, když jednáme v souladu s ní, a nebezpečná, když jednáme proti ní. Harmonizuje emoce a posiluje milostné vztahy. Rozvíjí bohatství ducha, spokojenost, zbystřuje smysly a ostří vtip. Brání přístupu negativních vlivů a zpomaluje stárnutí. Posiluje i pravé přátelství a rodinný život.

Podporuje rozum, neutralizuje jedy, chrání před lží a nenávistí, normalizuje spánek, prodlužuje život. Léčí oči, epilepsii, horečku, astma, cukrovku a navrací z hlubokého bezvědomí. Je účinný proti hadímu uštknutí. Přitahuje energii z kosmu, omlazuje, zvyšuje chuť k jídlu a zvětšuje fyzickou krásu. Náleží k Merkuru a ovlivňuje srdeční čakru. "Zelený kámen" je i osvědčeným silným regeneračním a léčivým prostředkem. Obnovuje narušenou rovnováhu, uklidňuje nervy a pročišťuje játra. Aktivuje obranné mechanismy, snižuje horečku, revmatické potíže a potlačuje infekce všeho druhu. Reguluje krevní tlak, činnost zažívacích orgánů. Dlouhodobě osvědčené je jeho léčebné působení při zánětech očí, jejich únavě a při zmírňování šedého zákalu. Ověřený je i jeho příznivý vliv při léčení psychóz.

Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/


TyrkysTyrkys sjednocuje inspiraci a vyšší ideály, které k nám pronikají z oblasti duchovní, s prapůvodní živou silou naší planety. Tak nám daruje zároveň moudrost Nebe i Země. Pomáhá nám vyjádřit duševní poznatky, myšlenky a intuice formované naší duší a obojí pak spojit v každodenním životě. Našim slovům propůjčuje velkou sílu. Zabraňuje vstup záporných vlivů a škodlivých vibrací do naší aury a může je dokonce absorbovat. Již ve starém Egyptě milovali tyrkys. Často se z něj zhotovovaly amulety a rituální předměty. Má přirozenou schopnost přitahovat z vesmíru kladné, posilující energie a učinit naši duši přístupnou kráse. Podle starých pramenů bývá tyrkys označován za ochránce ctnosti a také se oněm říká, že zaručuje spolehlivost a přátelství. V rukou duševně čistých lidí zesiluje intuici, vyrovnanost, úspěch, štěstí a klid v rodině. Dnes nachází použití hlavně při bolestech krku a plic. Také komunikační problémy, jako například koktání, lze tímto kamenem vylepšit. Osvědčil se také při zlých snech.

Ochránce a strážce  před neštěstím, chudobou, nepřirozenou a předčasnou smrtí, nežádoucími vlivy prostředí, předává schopnost zrušit negativní pocity a vjemy. pomáhá při léčbě srdečních, plicních, krčních a očních nemocí, onemocnění dýchacích cest, bolestech hlavy, zánětech sliznice, při anorexii. Napomáhá cirkulaci, posiluje srdce a plíce, dodává energii nervové soustavě.

Je nutné ho chránit před vodou, teplem a sluncem. Ochraňuje před jedy, toxiny, nehodami, uhrančivým pohledem, negativní energií, ale jen je-li darován z lásky. Přináší úspěch, štěstí a dostatek. Léčí oční potíže, bolesti hlavy, zánět kloubů, a nemoci získané od zvířat. Pročišťuje čakry, ovlivňuje krční čakru.

Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/Vltavín
 

Vyskytuje se v různých odstínech hnědé, hnědozelené barvy.

Jeho jemné vibrace v nás probouzí jasnovidné a telepatické schopnosti. Pomáhá nám zbavit se materiálních zájmů, touhy chtít a vlastnit.

Léčebné použití: je kamenem očisty srdce ve všech rovinách. Vhodný při léčbě infekcí, mírní problémy cest dýchacích, podporuje tvorbu bílých krvinek, posiluje imunitní systém.

Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/Azurit
 kámen mudrců

Azurit patří k nejmocnějším kamenům vůbec. Svou temně azurovou barvou symbolizuje vědění a moudrost, spirituální vnímavost, intuitivní schopnost, jasnovidnost a senzibilitu. Je kamenem meditace. Aktivuje vnitřní vnímavost k potřebám duše a duchovního poznání, ostří intuici a jasnovidnost. . Otevírá bránu k duchovnímu spojení a odstraňuje zábrany na duchovní cestě. Pomáhá rozpoznat a duchovně zpracovat denní vize a noční sny. V centru čela jeho královská modř otevírá bránu duchovnímu spojení našeho pravého já s božským v srdci, s čistou, všezahrnující láskou. Nabádá nás nehledat usilovně pravdu, neboť právě toto úsilí by nás od ní, prosté skutečnosti, která v nás stále je, naopak vzdalovalo. Pracovat na sobě a přitom nechat věcem volný průběh, oprostit se od chtění, vášní a připoutanosti, neboť žijeme-li v trvalém míru duše, cítíme kolem sebe jen lásku a harmonii. Dodává sílu a je vhodný při zotavování poškozených a zraněných orgánů. Zklidňuje nervový systém. Čistí krev, podporuje intuici a psychické schopnosti.

Zdroj:http://www.astroesoterika.cz/Fluorit

Fluorit zlepšuje naše rozpoznávací schopnosti a umožňuje nám takto rozlišovat mezi informacemi z nevědomí naší osobnosti a mezi univerzální pravdou. Proto lze fluorit považovat za účinný prostředek proti všem možným duševním zmatkům. Osmistěn z fluoritu poskytuje vynikající služby při meditaci. Můžeme ho držet v ruce při provádění všech metod rozšiřování vědomí nebo ho používat jako meditační objekt. Přitom ho položíme před sebe, nebo ho držíme a díváme se na něj, zaměříme na něj svou pozornost a necháme na sebe působit jeho sílu. Dobré je ho mít třeba na psacím stole nebo na místě, které spojené s naší duševní prací.

Léčebné použití: vynikající prostředek k odstraňování poruch mozkových proudů a všech druhů duševního zmatku. Abychom očistili, vyjasnili a harmonizovali našeho ducha může vzít do každé ruky jeden osmistěn fluoritu a další dva položíme nad obočí - podporuje to spolupráci obou mozkových hemisfér.


Chalcedon

Uklidňuje a vyrovnává náladu, snižuje naši popudlivost a přecitlivělost. Pomáhá především při velkém napětí, všeobecně je vhodný pro ty, kdo lehce znervózní a nechají se snadno vyvést z míry. Chalcedon je považován za kámen řečníků. Kdo na něj dýchne a dotkne se ho jazykem, bude prý nadán darem výřečnosti. Držen v ruce nebo nošen na krátkém řetízku na krku podporuje živost, vytříbenost a harmonii našeho mluveného projevu a pomáhá nám překonat zábrany v řeči. K tomuto účelu se nejvíce hodí modrobílá varienta. V Tibetu platí bílý chalcedon za symbol čistého bílého květu lotosu. Vyvolává v nás schopnosti léčit a probouzí naše mateřské pocity lásky ke všem živým bytostem. Nosil se kdysi jako talisman proti stavům slabosti, zádumčivosti a nespokojenosti.

Léčebné použití: hodí se k léčení hlavně v oblasti krku a hrtanu. Léčitelé jej používají při problémech s hlasivkami, při chrapotu i při poruchách štítné žlázy. Nosíme-li jen na krku jako krátký náhrdelník nebo přívěsek, působí svými vibracemi přímo v těchto oblastech. Svým uklidňujícím vlivem snižuje také naši nervozitu.

Ve středověku se zastavovalo krvácení a ošetřovaly se hnisavé rány bezprostředním pokládáním kamene na bolavá místa. Také ke všeobecnému posílení těla, jako je ochrana proti nežádoucí hypnóze a melancholii i ke zmírnění horečky je tento kámen vhodný.

Bílý průsvitný druh chalcedonu se dával už ve starých dobách kojícím matkám na podporu tvorby mléka. Za tím účelem se má nosit mezi ňadry jako delší náhrdelník nebo přívěsek.Perla
Perly jsou dary moře a vznikají v mušli do níž proniklo cizí tělísko. V Indii se připisuje perle vlastnost Boží matky: krása, mírnost, ochranná péče a formující síla. Učí nás dosáhnout dokonalosti a zbavuje nás zatvrzelosti. Pomáhá nám zpracovat citový chaos a postupně se ho zbavovat. Dává nám pocit bezpečí ve vyšší kosmické souvislosti. Říká se, že dokáže varovat před nadcházející pohromou a perly nošené jako náhrdelník chrání před neštěstím.

Staří Řekové připisovali perle schopnost udržovat krásu a to až do vysokého věku, probouzet a opatrovat lásku a zmírňovat starosti a bídu. Je třeba je čas od času energeticky očistit, nejlépe v lázni z čisté mořské soli nebo přímo v mořské vodě. To je třeba hlavně u perel, které předtím nosila jiná osoba.

Léčebné použití: mají vysoký obsah vápníku a proto se často používají při jeho nedostatku. Za tímto účelem se nosí pokud možno celý náhrdelník z perel, neboť jediná perla se může lehce zkalit. Tím, že perla vyjasňuje pocity a záporné emoce, podporuje zároveň fyzickou očistu a vylučování.
Tygří oko

Tento kámen podporuje nazírání do vlastního nitra. Pod jeho vlivem si uvědomíme omezenost hmotného světa a obohatí naše myšlení o novou živost a pohyblivost. Ukazuje nám, že život je v neustálém pohybu. Vyzývá nás k tomu, abychom šli stále dál, abychom se nebáli pohledět hlouběji, dokud ve svém nitru nenajdeme ten zlatý poklad, naplňující nás teplem, štěstím a pocitem bezpečnosti.

Léčebné použití: hřeje naše tělo a pomáhá rychleji překonat nachlazení. V tomto případě pokládáme kámen na třetí čakru, rovněž tak k posílení vidění, neboť odstraňuje citové blokády, kalící jasnost našeho pohledu. Vzdáleněji mírní také astma a za tímto účelem se nosí na krku.Očišťovací techniky

Čištění a dobíjení kamenů
Základním očistným prostředkem je voda. Svojí schopností dobře na sebe vázat vyzařované energie odstraní opláchnutím z kamenů velké množství "špíny", která na nich ulpěla. Tento způsob lze více méně aplikovat na kameny všech skupin. Kvalita očištění bude odvislá od kvality vody, takže zvláště vhodné je používat vodu ze silných, čistých pramenů a studánek. Někdy je též možné pro zvýšení očistného účinku přisypat do vody sůl, v případě lunárních kamenů přilít mléko. I pro očištění ale hlavně posilnění drahokamů se používá slunečního (někdy i lunárního) světla. Dalším způsobem jak dobýt kámen je jeho přinesení na silná, energeticky výrazná místa (vždy v souladu s jejich signaturou), nebo na posvátná místa.


Vodou a sluncem
Materiální očista kamene, která je zejména nutná, získáme-li jej z druhé ruky. je docela prostá. Položíme jej na několik dní do roztoku mořské soli a poté necháme na něj proudit chladnou, nikoli však studenou vodu, přičemž je žádoucí, abychom během této první očisty kámen drželi v dlani. Navážeme s ním tak první kontakt a souznění. Potom jej ponecháme oschnout na denním světle, nejlépe na slunci. kde absorbuje potřebnou energii. Pramenitá voda horského pramene nebo neznečištěného potůčku je nejvhodnější. Ještě důkladnější a razantnější způsob očisty je zakopat kámen na čas do panenské země. Po každém nošení nebo použití kamene již postačí opláchnout ho pod proudící vodou a ponechat nějaký čas na slunci. Voda ho očistí a slunce mu dodá energii.

Vizuálně
Uvolníme se, zklidníme své myšlenky i svou duši a představujeme si, že náš kámen, který máme před sebou, nebo ještě lépe, který držíme v dlani, je obklopen čistým a bílým světlem. Během doby, kdy toto očistné světlo kámen obeplouvá, se soustředíme na to, aby se negativní energie z něho vzdálila a kladná a čistá zůstala. Ještě vyšší a náročnější způsob je ten, že si přejeme, aby se negativní energie proměnila v kladnou a byla tak nemocnému nápomocna. Při tomto náročném procesu převracíme kámen v dlani.

Modlitbou
Sami si zvolíme prostou formu modlitby provázenou myšlenkami k Bohu. Tuto duchovní rozmluvu doplníme prosbou k očištění kamene, k zbavení jeho negativního nánosu a energie, aby byl tak připraven prospěšné věci posloužit.

Zkouška očisty a vhodnosti kamene
Zda kámen je již od negativních sil očištěn, zjistíme kyvadlem, které držíme spuštěné na niti z přírodního materiálu v pravé ruce, přičemž levou ruku přiložíme ke krajině solar plexus. Kyvadlo kmitá mezi kamenem a tímto třetím centrem energie našeho těla - nervové pleteně. Jestliže je jeho pohyb přímočarý ve směru k nám a od něho, je kámen čistý a tudíž připraven pro léčebné upotřebení. Jestliže kyvadlo kmitá napříč, musíme se pokusit náš kámen očistit znovu. Je-li výsledek záporný i po opětném očištění, nezbývá než konstatovat, že tento kámen je 'pro nás nevhodný.

Průběžná očista kamene
Do kamenů často vkládáme víc ze svých bolestí, zasutých emocí a nevyřešených vnitřních konfliktů, než jsou schopny absorbovat a unést. Nezasvěcenému to může znít neuvěřitelně, ale stává se - dokonce velmi často -, že vnitřní napětí v kameni dosáhne takového stupně, že dostane trhliny nebo dokonce pukne. Druhé nebezpečí - sice neviditelné, ale o to víc škodlivé - se projevuje tím, že kámen sice negativní energie vstřebá, ale nedostane-li se mu očisty včas, vysílá tento náboj v prudké intenzitě do těla nemocného zpět. Typickým představitelem takovéto zpětné reakce je černý obsidián, a proto se nedoporučuje používat jej často. Je to sice kámen očistný, ale jeho prudká síla může být neodborným zacházením zbavena pout a způsobit víc zla než užitku. Proto je velmi důležité naše kameny po každém použití regenerovat očistou, a to tak dlouho, jak je to jen možné. Některé kameny potřebují k nabytí nových sil málo - krátce opláchnout pod proudící vodou a trochu slunce. Známe však z praxe jiné kameny, například černý onyx, který očíslujeme a nabíjíme tak obtížně, dlouho a těžce, že se nedoporučuje už z toho důvodu jej často vyhledávat. Je tedy důležité věnovat kamenům to, co prospívá a dodává energii potřebnou k životu i nám - vodu, vzduch, slunce, pozornost a lásku.
Hematit

Byl znám jako zastavovač krve. Napomáhá tvorbě bílých krvinek a zesiluje paměť. Působí na lepší prokrvení ledvin. Dodnes se hematit doporučuje při tlukotu srdce, lýtkové křeči, strnutí šíje, bolesti zad, onemocnění sleziny a proti nespavosti. Svou zemitou hutnou silou dodává pevnost a sílu našemu organismu. V obdobích, kdy jsme fyzicky i duševně přetíženi, objevíme v něm oporu při překonávání pocitu nejistoty a beznaděje. Ve fyzickém smyslu pomáhá v rekonvalescenci po nemoci. Provází nás těžkými časy, jež jsou tělesně i duševně vyčerpávající, pomáhá nám nejen je přenést bez úhony, nýbrž vyjít z těchto zkoušek s větší životní moudrostí a odvahou - pevnější, citlivější a dokonalejší. Po nemoci podporuje uzdravení a má kladný vliv na tvorbu krve, urychlenou růstem buněk. Je kovově černý, lesklý kámen. Čarodějnice a mágové jej používají ke kresbě magických kruhů a tajných znaků. Podporuje paměť a astrální projekci. Užívá se při bolestech ledvin, neklidném spánku, vředových onemocněních a bolestech kloubů.Pomáhá při sexuálních potížích, onemocněních jater, kůže a pohlavních chorobách. Vyvažuje jin-jang, a ovlivňuje krční a základní čakru.
k